B Vitamini Eksikliği

B vitamini vücudun sağlıklı bir şekilde yaşamını sürdürebilmesi için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Kırmızı kan hücresi, sinir sistemi, DNA başta olmak üzere pek alanda etkilidir. Bu kapsamda B vitamini eksikliği önemli bir sağlık problemi olarak algılanmalıdır. Hiçbir şekilde ihmal edilmemeli ve gerekli tedavi vakit geçirmeden uygulanmalıdır.

Vitaminlerin hiçbirini vücut kendisi üretmez. Bu nedenle tüm vitaminler dışarıdan alınmak zorundadır. Doğal besin yollarından gerekli olan B vitamini alınabilmektedir. Düzenli beslenmeyen ve doğru gıdaları tüketmeyen kişilerde B vitamini eksikliği olabilmekte ve bu kişilerinde ilaç tedavisi almaları kaçınılmaz olmaktadır.
B Vitamini Eksikliğine Neden Olan Faktörler
B vitamini eksikliği daha çok 50 yaş üzerine insanlarda görülmektedir. B vitamini eksikliğine neden olan temel unsur vücudun yeteri kadar vitamin alamamasıdır. Bu nedenleri sıralamak gerekirse,
• Diyet yapan, zayıflamak için midesine kelepçe taktıran kişiler B vitamini eksikliği konusunda risk altındadır.
• Et tüketmeyen ve vejeteryan olan kişilerde B vitamini eksikliği sık yaşanan bir durumdur.
• Mide operasyonları B vitamini için risk teşkil eden durumlardır. Ameliyat gibi durumlarda mideye verilebilecek en ufak bir zarar bu durumu tetikleyebilmektedir.
• İnsan vücudu belli oranda mide asiti üretmelidir. Mide asiti üretmek konusunda problem yaşayan kişilerde B vitamini eksikliği sıklıkla görülmektedir.
• 50 yaş ve üzeri kişiler her zaman risk altındadır.
• Bazı şeker hastalıklarına paralel olarak B vitamini eksikliği görülebilmektedir.
• Aşırı alkol ve sigara tüketimi yine B vitamini için risk teşkil eden ürünlerdir.

B Vitamini Eksikliği Belirtileri Nelerdir?
• Boğaz ağrısı ve solgun bir cildin ortaya çıkması
• Sürekli halsizlik, yorgunluk, bitkinlik ve baygınlık olması
• Hassas bir ten yapısının oluşması
• Kanamalı veya yaralanmalı durumlarda iyileşme sürelerinin çok uzun olması
• Sürekli kabız veya ishal olma durumları
• Motivasyon kaybı ve baş dönmesi gibi durumlarda B vitamini eksikliğinden endişe duyabilirsiniz.
Bu gibi belirtilerin oluşmasında zaman kaybetmeden doktorunuza gitmeniz ve gerekli tahlilleri yaptırmanız gerekmektedir. Teşhisin konulması durumunda tedaviye hemen başlanması büyük önem arz etmektedir. Aksi halde, parmaklarda uyuşma, yürüme zorlukları, dengede duramama, ruh ve depresyon bozuklukları, hafıza zayıflığı, bunama durumları, kas zayıflığı gibi daha ileri seviye sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir.
B Vitamini Tedavisi Nasıl Yapılmalıdır?
B vitamini sağlığımız için çok önemlidir. Bunu ilk olarak herkesin bilmesi gerekmektedir. Olası B vitamini eksikliği durumunda yapılması gereken her sağlık sorununda olduğu gibi doktora gitmektir. Yukarıda sıraladığımız belirtilerden herhangi biri ortaya çıktığında hiçbir şekilde ihmalkar olmamanızı tavsiye ediyoruz. En kısa sürede hemen doktora başvurmalı ve gerekli kan tahlillerini yaptırmalısınız. Yapılan kontroller sonunda B vitamini eksikliği teşhisi konulursa farklı tedavi yöntemleri uygulanabilir.

B vitamini eksikliğinin limitine göre bu durum değişebilir. Hafif düzeyli B vitamini eksikliği olması durumunda basit beslenme yöntemleri ile bu giderilebilir. Bu gibi durumlarda bol deniz ürünü, kırmızı et, kümes hayvan ürünleri ve bol peynir tüketerek B vitamini eksikliğini giderebiliyorsunuz.

Ancak, ileri seviyede B vitamini eksikliği olması durumunda ise dışarıdan ilaç tedavisi şarttır. İlaç tedavileri daha çok ağız yoluyla uygulanmaktadır. Bu tedavi için çeşitli ilaçlar önerilebilmektedir.
Doktor kontrolü dışında herhangi bir ilaç kullanmamanız veya alternatif bir yönteme başvurmamanız gerekir.

Özellikle son zamanlarda yaygın hale gelen sahte bitkisel ilaçları hiçbir şekilde tüketmemelisiniz. Bu tür durumlarda çok daha ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Vücudun sağlıklı olabilmesi için vitaminlere ve bu kapsamda düzenli beslenmeye ihtiyacı olduğu unutulmamalıdır.

You may also like...