B Vitamini

B vitamini vücudumuz için önemli ihtiyaçlardan biridir. B vitamini grubu içinde çeşitli alt kategoride vitaminler de bulunmaktadır.

Vitaminler genel olarak yağda ve suda eriyen olarak sınıflandırılmaktadır. Özellikle hücre motopolizması için olmazsa olmaz bir vitamin grubudur.

B vitamini karışımı içinde biotin, folik asit, pantotenik asit, nikotinik asit gibi bileşenler bulunmaktadır. Vücudumuz için çok sayıda faydasının olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Özellikle vücudumuzda biriken yağların hazmedilmesini kolaylaştırır ve ishal olmamızı engellemektedir. Cildin canlı, parlak, taze tutulması içinde B vitamini gereklidir. Bir başka faydası da tırnaklarımız içindir.

Tırnaklarımızın güçlü olması ve kırılmaması için B vitamini destekleyicidir. B grubu vitaminleri içerisinde B1, B2, B6 ve B12 vitaminleri bulunmaktadır. Bu vitaminler özellikle sinir sistemimiz için olmazsa olmaz ihtiyaçlardır.
B Vitamini Kaynakları
B vitamini kaynakları daha çok besinlerde saklıdır. Tahıl ürünleri, yürek, yağsız et, karaciğer, böbrek, ciğer, beyin, yer fıstığı, yumurta, ceviz, kepek ekmeği gibi besinlerde B vitamini oldukça fazladır.

Yapılan inceleme ve araştırmalara göre yaklaşık 40 ayrı besinde B vitamini olduğu belirlenmiştir. Kuru bakliyatların tamamında, deniz ürünlerinde, süt ürünlerinde, yumurtada bol miktarda B vitamini bulunmaktadır. B Vitamini tuz ve şekerde çok kolay bir şekilde erimektedir.

Bu nedenle vücudumuzun doğal yapısı gereği B vitamini depolaması imkansızdır. Örneğin, D vitamini aldıktan sonra vücut depolamakta ve birkaç gün vücudun D vitaminine ihtiyacı kalmamaktadır.

Ancak, B grubu vitaminlerinde aynı durum söz konusu değildir. Bu nedenle ilgili besinleri düzenli olarak tüketmek ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir.
B vitaminine sahip suda pişirilmesi durumunda vitaminin önemli bir kısmı suya karışmaktadır. Özellikle sulu yemeklerin sadece katı kısımları değil, sulu kısımlarıda yenilmelidir.

Aksi halde, gerekli olan B vitamini vücumuz yerine çöpe gitmiş olacaktır. B vitaminin en büyük faydası sindirim, gelişim ve sinir sistemi üzerinedir. Bu nedenle B vitamini eksikliği olması durumunda aşırı yorgunluk hissi, mide problemleri,gelişim bozuklukları, bağırsak sorunları, sinir sistemi rahatsızlıkları ve kabıklık gibi sağlık problemleri baş gösterebilmektedir.

B Vitamini Grupları

B vitamini ilk zamanlar tek bir vitamin olarak bilinirdi. Ancak, zamanla yapılan tıbbi çalışmalar sonucu bunun doğru olmadığı anlaşılmıştır. B1, B2, B6 ve B12 gibi alt grupları da olduğu tespit edilmiştir.

B1 Vitamini

B1 vitamini daha çok ssığır eti, tahıl kabukları ve bira mayasında zengin olarak mevcuttur. En büyük faydası iştahsızlık ve gebelik dönemlerinde ortaya çıkmaktadır. Ayrıca, sinir sistemi içinde çok etkili bir vitamin olduğunu söyleyebiliriz. Özellikle sinir hastaları ve hamile bayanların B1 vitaminini bol miktarda almaları gerekmektedir. Ceviz, fındık, soya fasulyesi, kuru fasulye gibi gıdalarda da çok miktarda B1 vitamini bulunmaktadır.

B2 Vitamini

Özellikle göz sağlığı için olmazsa olmaz bir vitamindir. B2 vitamini eksikliğini ilaç yoluyla ve doğal besinlerle giderebilmek mümkündür. B2 vitamini açısından süt, peynir, kuru fasulye ve böbrekte bol miktarda bulunmaktadır.

B6 Vitamini

Pek çok yeşil sebzede bol miktarda bulunmaktadır. Özellikle gebeliğin ilk dönemlerinde kendini göstermektedir. Bu dönemlerde bol yeşillik tüketmek doğru olandır.

B12 Vitamini

Daha çok sığır eti, yeşil sebze köklerinde, böbrek ve karaciğerde bol miktarda olduğunu söyleyebiliriz. B12 vitaminin en büyük faydası kan yapıcı olmasıdır. Kırmızı rengi vardır ve bu rengi kobalttan almıştır. Kansızlık sorunu çekenlerin en temel nedeni B12 vitamin ekliği olmasıdır. Bu tür hastalara ağız yoluyla ilaç tedavisi uygulanır. Tedavi kısa sürede cevap vermekte ve sorun giderilmektedir.

You may also like...