B12 Vitamini Eksikliği

Vücut için olmazsa olmazlardan biride B12 vitaminidir. İnsan vücudunun fonksiyonlarının düzenli bir şekilde çalışması için B12 vitamini eksikliği oluşmaması gerekmektedir. İnsan sağlığı için önemli olan pek çok metopolizma olayında B12 aktif bir görev almaktadır.

Metopolizmanın düzgün ve düzenli çalışması için B12 vitamini dengeli bir şekilde vücutta olmalıdır. Hayvansal dokularda çok daha fazla bulunan bir vitamindir. Bu nedenle hayvansal gıdaların tüketilmesi B12 vitamini açısından büyük önem arz etmektedir. Bu gıdaları tüketmeyen veya çok az tüketen kişilerde B12 eksikliği sıklıkla görülmektedir.

Bunun dışında çok aşırı alkol tüketen kişilerde de B12 eksikliği ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca, bazı ilaçlar yan etki yapabilmektedir. B12 vitaminine karşı yan etkisi olan bu ilaçların çok uzun süreli alınması durumunda da vücutta B12 eksikliği ortaya çıkabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Hangi Besinlerden Karşılanır?

B12 vitamini daha çok hayvansal ürünlerde bulunmaktadır. Bu nedenle düzenli bir şekilde kırmızı ve beyaz et tüketilmesi B12 vitamini eksikliği için olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Düzensiz ve yanlış besinlerin tüketilmesi pek çok sağlık probleminin temel nedenleri arasında yer almaktadır. B12 vitamini içinde durum farklı değildir. Dana eti, deniz ürünleri süt, yoğurt, yumurta gibi besinler tam bir B12 vitamini deposudur. Bu nedenle bu besinlerin aşırı olmamak şartıyla düzenli tüketilmesi faydalı olacaktır.

B12 Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

İnsan vücudu belli bir denge ve foonksiyon içinde hareket etmektedir. Herhangi bir eksik veya fazla unsur ortaya çıktığında bazı belirtileri ortaya çıkmaktadır. Önemli olan bu belirtilerin neler olabileceğini bilmek ve yaşanan belirtileri ihmal etmemektir. Pek çoğumuz bu konuda ne yazık ki duyarsız davranmaktayız. Sağlık problemlerinde erken tanı ve teşhis çok önemlidir. B12 vitamini eksikliğinde de belirtileri bilmek ve hemen doktora başvurmak faydalı olacaktır. B12 vitamini eksikliğinin yürüme bozuklukları,baş dönmesi, sürekli yorgunluk hissi, ayakların uyuşması, hafıza zayıflığı, omurilik yıpranması, görme bozuklukları,kulak çınlaması, nefes alma ve verme güçlükleri gibi belli başlı belirtileri olabilmektedir.

B12 Vitamini Eksikliği Tedavisi

B12 vitamini eksikliği konusunda belirttiğimiz belirtilerin hissedilmesi durumunda acilen doktora başvurmanız gerekmektedir. B12 vitamini eksikliği bazı kan tahlilleri ve testlerle teşhis edilebilmektedir. Bu durumun tespit edilmesi durumunda iki yol izlenebilir. B12 vitamini eksikliğinin seviyesine bağlı olarak bu yöntemler uygulanmalıdır. Bu kapsamda çok düşük seviye B12 olan hastalara ilaç tedavisi şarttır. İçerinde zengin B12 bulunan vitamin ilaçlar ağız yoluyla alınmalıdır. Doktorun tavsiye ettiği süre kadar bu ilaçlar alınmaya devam edilmesi gerekmektedir.

Bir süre bu ilaçların kullanımından sonra yeniden doktorunuza başvurmanız ve mevcut B12 değerinizi ölçtürmeniz gerekmektedir. Yeni testlerden sonra doktorunuz tedaviye tamamlayabilir veya güncelleyebilir. İlk kontroller sonrası Hafif B12 düşüklüğü olan hastalarda ise basit bazı beslenme değişiklikleri uygulanmalıdır. Az tüketilen hayvansal besinlere takviye yapılmalı, deniz ürünleri ve buna benzer B12 bakımından zengin olan gıdaları beslenme programınıza eklenebilir.

B12 Eksikliği Hangi Hastalıklara Neden Olabilir?

B12 vitaminin sürekli düşük olması veya çok aşırı düşük değerlere inmesi gibi durumlarda bazı kronik sağlık problemleri ortaya çıkabilmektedir. B12 eksikliğinin çok düşük seviyelerde olması durumunda  özellikle kansızlık problemi ile karşılaşmanız sürpriz sayılmamalıdır. Halsizlik, uyuşukluk, yürümede bozukluk gibi durumlar kansız olduğunuzu ifade edebilir.

Bu durumlarda kan sayımı yaptırılmasının büyük faydası bulunmaktadır. Ayrıca, kansızlık pek çok sağlık problemi içinde temel nedenler arasında yer almaktadır. Bu nedenle tüm vitaminlerde olduğu B12 vitamininde yeteri kadar vücuda alınması şarttır.

You may also like...