D Vitamini Eksikliği

D vitamini insan vücudu için sanılandan da önemli bir ihtiyaçtır. D vitamini eksikliği tüm dünyada önemli bir sağlık problemine dönüşmeye başlamıştır. Vücudun ihtiyacı olan fosfor ve kalsiyum gibi önemli minerallerin dengesini sağlayan bir vitamindir.

Bunun yanında vücut dengesini koruyan organik bir bileşik olarak ifade edilebilir.

Bu yazımızda D Vitamini Eksikliği ile ilgili nedir, belirtileri nelerdir, en çok hangi besinlerde vardır ve tedavisi nasıldır gibi sorulara yanıt aramaya çalışacağız. Bu tür sağlık problemi belirtilerini farkeden herkesin en kısa zamanda uzman bir doktora başvurması büyük önem arz etmektedir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunda iki tür D vitamini bulunmaktadır. Bunlar D2 ve D3 vitaminleridir. D vitamininin temel görevlerinden biri kemik gelişimi ve kemiklerin korunmasıdır. Aynı şekilde çocuklarda diş gelişimi ve dişlerin hayat boyu korunması gibi işlevsel görevleri bulunmaktadır. D vitamininin bir başka önemli işlevi bağışıklık sistemi üzerinedir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudumuzdaki virüs ve mikroplara karşı savaşmasını destekler. Bilindiği gibi hücrelerimiz zamanla farklılaşmakta ve bölünmektedir.

İşte bunun kontrolü içinde D Vitamini Eksikliği olmaması gereklidir. Düzenli çalışan bir metopolizma içinde D vitamini şarttır. Ayrıca, beyinde ve vücudun diğer yerlerinde daha bilinmeyen pek çok işlevsel faydası bulunmaktadır.

D Vitamini Nelerden Alınır?

D vitaminin ana kaynağı güneş ışınlarıdır. Güneş az gören bölgelerde yaşayan insanlarda D vitamini eksikliği çok daha fazla görülmektedir. Uzun süre evde kalmak, açık ve güneşli alanlara çıkmamak D Vitamini Eksikliği için önemli bir sebepdir. Bu nedenle yapılan test ve kontrollerde D vitamini eksikliği çıkan kişilerin bol miktarda güneş ışını alması önerilmektedir. Güneş ışınları dışında balık, yumurta, süt, peynir gibi ürünlerde bol miktarda bulunmaktadır. Bu tür gıdaların düzenli ve sık tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan D vitamini konusunda yeterli olacaktır.

D Vitamini Eksikliğinin Nedenleri

D vitamini eksikliğinin pek çok nedeniolabilmektedir. D Vitamini her almanız gereken bir vitamin türü değildir. Herhangi bir zamanda aldığınız D vitaminleri vücutta depolanır ve ortalama 2 gün kadar sizi tedarik etmektedir.

D vitamini almanızı engelleyen faktörler ise şu şekildedir. Birincisi güneşe çıkmamak ve güneşten uzak yaşamak. Özellikle yüzünüzün güneş ışınları ile düzenli olarak temas etmesi şarttır.

Yanlış ve düzensiz beslenme, kalitesiz güneş kremleri, aşırı koyu tenler, kutuplara yakın yaşamak, obezite durumu ve yaşlılık bu vitaminin eksik olmasına neden olan etkenlerdir.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Vücudumuzda yolunda gitmeyen hemen her şeyin belli başlı belirtileri bulunmaktadır. Bazı durumlarda bizlerin problemi önemsememesinden dolayı bu belirtiler bizleri uyarmakta güçsüz kalabilmektedir. D vitamini eksikliğinin de bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtiler depresif durumlar, baş terlemesi, sürekli uyku hali, yorgunluk ve bitkinlik, sık gribe yakalanma, kemik ve kas ağrıları, fazla kilo alma gibi belli başlı belirtiler mevcuttur.

D Vitamini Eksikliği Nasıl Tedavi Edilir?

D vitamini eksikliği belirtileri görülen kişilerin ilk yapması gereken hemen iyi bir uzman doktora başvurmasıdır. Bu aşamada gerekli tahliller, testler ve kontroller yapıldıktan sonra doktor kontrolünde tedaviye başlanması önemlidir. En çok başvurulan yöntem haplardır. Ağızdan verilen bu haplarla D vitamini takviyesi uygulanır.

Bir diğer yöntem ise kas iğneleridir. Tedavinin ilk aşamasında verilen D vitamini dozu yüksek olacaktır. Daha sonra kontrollü bir şekilde düşürülecektir. Bunun dışında tedavi boyunca bol güneş ışını almak, süt ürünleri, yumurta gibi besinleri düzenli ve de çok fazla bir şekilde tüketmek gerekmektedir.

You may also like...